Pracodawca, który cieszy się pozyskaniem pracownika IT nie cieszy się zbyt długo. Średnio, czas pracy pracownika T w jednej firmie to około 30 miesięcy – czyli zaledwie 2,5 roku. Po tym czasie zaczyna szukać nowej pracy. Dlaczego?

Pracodawcy zatrudniający pracowników IT wykazują się największą kreatywnością na rynku. To oni muszą dwoić się i troić, by zapewnić pracownikom idealne warunki rozwoju i takie możliwości i przyjemności, by ich w pracy zatrzymać. Stąd kosztowne szkolenia, konkurencyjne pensje i płatne posiłki czy pokoje gier. Mimo tego i tak to nie wystarcza. Dlaczego?

Programiści i inni pracownicy IT , dzięki temu, że są w deficycie na rynku, mogą w dużym zakresie dyktować warunki i zmieniać środowisko w jakim pracują. Pracodawcy są skłonni iść im na rękę by ich zatrzymać. Wbrew jednak temu, co sądzi reszta świata (ta która warunków dyktować nie może), dla pracowników IT pensja przestała być już najważniejszym kryterium wyboru (choć nadal 20% podwyżki ma magiczne działanie na lojalność). Powyżej pewnego pułapu i tak się jednak już nie da (bo projekt IT mimo wszystko musi być rentowny) a firmy dbają o to, by nie zjadać własnego ogona i nie podwyższać pensji w nieskończoność. Co zatem liczy się dla pracowników IT i jak firmy mogą dbać o to, by nie odchodzili co dwa lata?

Atrakcyjność projektów IT

To, co liczy się dla pracowników to praca przy rozwijających i ciekawych projektach. Nie chodzi zatem jedynie o to ile dostanie się za wykonanie projektu, ale o to, czy przy jego realizacji pracownik będzie mógł się uczyć czegoś nowego (rozwijać wiedzę i znajomość technologii) oraz czy sam problem, który będzie rozwiązywał, będzie ciekawy i pełen wyzwań. W odróżnieniu do wielu innych branż, programista, który świetnie zrealizował jeden projekt,  raczej nie będzie zainteresowany zrobieniem drugiego, podobnego. Potrzebuje nowych wyzwań i nowych możliwości.

Mentoring

O ile w wielu branżach bycie najbardziej doświadczonym pracownikiem oznacza bycie najważniejszym ( to przyciąga) o tyle w IT pracownik chce mieć się od kogo uczyć i móc zdobywać doświadczenie (a nie być jedynie mentorem dla młodszych kolegów). Dlatego programiści często pytają o to, z kim będą pracować i proszą o przedstawienie zespołu zanim podejmą pracę. Są również bardziej skłonni do odejścia, jeśli z firmy wykruszą się najlepsi.

Rozliczenie za efekt / wolność i elastyczność

Nikt tak mocno jak IT nie zdaje sobie sprawy z możliwości jakie niesie ze sobą praca w nowych technologiach. W zasadzie biura i fizyczne ściany nie są już potrzebne. Nie trzeba marnować czasu na dojazdy do biura a pracować można z drugiego końca świata (oczywiście uwzględniając różnice czasowe). Dlatego wielu pracowników IT oczekuje od pracodawców elastyczności. Oczywiście nie chodzi o to, że 100% czasu musi być pracą zdalną. Pracownicy IT są osobami społecznymi i niekiedy lubią się spotkać w realu, ale im większa swoboda w zarządzaniu własnym czasem tym pracownik z tej branży bardzie zadowolony (a pracodawca ma większe szanse by go utrzymać).

Dodaj komentarz