To, że programiści są na fali i poszukiwani są niemalże masowo, nie znaczy wcale, że do rozmowy kwalifikacyjnej nie trzeba się przygotowywać i że nie można jej „zawalić”. Choć pracodawcy liczą się z tym, że o pracownika trudno, potrzebują określonego zestawu umiejętności i zależy im na tym, by programista miał konkretne cechy by móc efektywnie współpracować w zespole. Jakie błędy popełniają programiści szukając pracy?

1.Brak portfolio bądź brak jego aktualizacji

Nawet jeśli dopiero zaczynasz – właśnie skończyłeś studia i poza praktykami nie masz się czym pochwalić, to powinieneś mieć portfolio. Najlepiej na Github. Do tego portfolio możesz wrzucić nawet kod napisany do szuflady bądź stworzony w ramach projektu na studiach. To po to, by potencjalny pracodawca już na początku mógł zorientować się jak piszesz i co umiesz. To po pierwsze sposób na to, by nie marnować czasu (i nie jeździć na spotkania do pracy do której nie masz kompetencji) a po drugie punkt wyjścia do rozmowy o tym jak piszesz i co lubisz robić. Pamiętaj również by aktualizować portfolio na bieżąco – to pokazuje Twój progres a także to, jak szybko się uczysz.

2.Nierealistyczna ocena umiejętności

Wpisując do CV informacje o znajomości konkretnych języków, frameworków czy systemów bądź realistą. Bardzo dobrze to możesz coś znać jeśli pracowałeś na tym kilka lat. Ocenić się na maks punktów na skali możesz wtedy, kiedy znasz dany język tak dobrze że nic nie jest cię w stanie zaskoczyć. Tymczasem poziomem dobrym lub bardzo dobrym często oznaczają swoje kompetencje osoby, które dany obszar znają słabo bądź miernie. Jeśli nierealistycznie oceniasz swoje umiejętności, wypadasz niewiarygodnie i marnujesz czas.

3.Brak jasności tego, jakim programistą jesteś

Chcesz pracować tak by mieć satysfakcję? Poświęć chwilę na zastanowienie się jakim jesteś programistą. Czy prokatywnie współpracujesz przy określaniu algorytmu czy sposobu rozwiązania problemu czy raczej wolisz mieć jasne instrukcje co masz na wejściu co na wyjściu i chcesz w spokoju kodować. Czy lubisz pracować zespołowo i wspólnie odpowiadać za zadanie czy może wolisz pracować indywidualnie? Czy bliżej ci do inżyniera oprogramowania czy rzemieślnika szybko wykonującego pracę? Czy jesteś szybki ale bywasz niedokładny czy może ekstra uważny, ale przez to nieco wolniejszy? Czy wolisz pracę nad jednym dużym projektem czy wolisz krótkie, szybkie, kilkudniowe zlecenia? Czy wolisz pisać coś sam od początku czy może prowadzić refaktoring? To wszystko ma znaczenie i pomoże ci w zdobyciu pracy, która będzie dla ciebie odpowiednia.

4.Nadmierna pewność siebie

To, że jesteś developerem, nie oznacza, że jesteś Bogiem i wcale nie znaczy, że każda firma weźmie cię do siebie z zachwytem. Bądź pewny siebie, ale traktuj innych z szacunkiem. Miej pokorę – możesz podczas spotkania trafić na osobę o znacznie większych umiejętnościach.  Osób zadufanych, nieprzyjaźnie nastawionych wywyższających się, większość szefów nie zatrudni – nawet jeśli nie mają nikogo innego w odwodzie.

Oczywiście te błędy nie powodują, że programista staje się „niezatrudnialny”. Posucha na rynku jest na tyle duża, że zawsze znajdzie się firma, gotowa zaprosić developera do współpracy – może to jednak potrwać dłużej, sprawić, że trafisz do słabszej firmy oraz nie będziesz w stanie wynegocjować wyższego wynagrodzenia

Dodaj komentarz