OK
Częste zmiany pracy w IT – jak są postrzegane?

Czasy, kiedy pracowaliśmy w jednej firmie przez całe życie (lub choć jego połowę) dawno już minęły. Teraz zmienia się pracę, co kilka lat. W IT trendem jest zmiana pracodawcy co 2-3 lata (choć są ludzie związani z jedną firmą przez lata). Są też tacy, którzy zmieniają prace prawie co rok. Jak postrzegane są częste zmiany pracy  deweloperów i administratorów przez pracodawców?  

 

Zmieniać prace czy nie zmieniać?

Czy osoba pracując w IT, która często (co 2 lata i mniej) zmienia pracę, będzie postrzegana jako aktywna i rozwojowa czy niezaangażowana i ryzykowna? Zdania pracodawców są podzielone. Niektórym takie zmiany pracy nie przeszkadzają, jeśli wiedzą, że na przynamniej rok zyskają dobrego specjalistę. Ci, którzy realizują projekty długofalowe, boją się często zmieniających pracę pracowników, bo ich zwolnienie się po 18 miesiącach oznacza stratę funduszy włożonych w znalezienie i przygotowanie pracownika do pracy. Kiedy zatem zmiany pracy nie będą pracodawcy przeszkadzać a kiedy sprawią, że nie dostaniesz pracy jeśli jesteś skoczkiem?

Częste zmiany pracy akceptują:

  •          Start-upy, w których dynamicznie zmienia się środowisko  i zadania,
  •          Firmy realizujące projekty krótkoterminowo,
  •          Firmy realizujące bardzo wymagające projekty, które wymagają wysokiej klasy specjalistów,
  •          Firmy, w których potrzebne są osoby o szerokim i różnorodnym doświadczeniu.

Częstych zmian pracy obawiają się:

  •          Firmy z małymi zespołami,
  •          Firmy realizujące projekty jedynie z określonej branży lub jej wycinku,
  •          Firmy realizujące zadania długoterminowe, w których sam proces wdrożenia się do pracy zajmuje sporo czasu,
  •          Firmy o ograniczonych budżetach na wynagrodzenie.

Inaczej też są postrzegani programiści i pracownicy IT w zależności od powodów z jakich zmieniają prace i charakteru tej pracy. Jeśli zmieniasz prace ponieważ : zakończył się projekt, szukasz pracy w firmie korzystającej z najnowszych rozwiązań (i widać to po twoim portfolio) to jest to bardziej akceptowalne (z tego powodu, częściej pracę zmieniają inżynierowie oprogramowania, administratorzy systemów, analitycy QA, wsparcie).