OK
Na co chorują programiści?

Deweloperzy, inżynierowie systemów, administratorzy – wszyscy mają siedzącą pracę nie zapewniającą dużej ilości ruchu. Do tego dochodzi stres, praca przy monitorze w klimatyzowanym pomieszczeniu, ciągły szum urządzeń. Na co chorują (i będą chorować) pracownicy IT? Jak sobie pomóc?

 

Do najbardziej typowych chorób w branży IT należą:

  •          Dyskopatie i zwyrodnienia kręgosłupa (powodowane ciągłym siedzeniem, mało ergonomiczną postawa podczas pracy, niedopasowanym krzesłem i wysokością biurka czy ustawieniem monitora.
  •          Zespół cieśni nadgarstka związany z pracą przy klawiaturze i obsługiwaniu myszki. Pojawia się coraz częściej i nie do końca potrafimy mu zapobiegać. Tak popularne podstawki pod myszki, które pozwalają oprzeć nadgarstek na żelowej poduszce, wcale nie pomagają.
  •          Zespół suchego oka, pogorszenie pola widzenia, zapalenia spojówek – wynika przede wszystkim ze zbyt długiej pracy przy monitorze (cechą charakterystyczną takiej pracy jest „zapominanie” i konieczności mrugania i w efekcie wysuszanie oka). Nie pomaga również klimatyzacja i suche powietrze dookoła.
  •          Zmiany naczyniowe związane z krążeniem – głównie w zakresie żylaków nóg i podudzi (związane z ciągła pozycją siedzącą i brakiem ruchu),
  •          Problemy zdrowotne związane ze stresem (nadciśnienie tętnicze, udary, napięcia mięśniowe) – powodowane napiętymi harmonogramami pracy, pracą pod presją, deadlinami.
  •          Nadwaga – mimo iż wielu pracowników IT, zdając sobie sprawę z zagrożeń pracą siedzącą, stara się dbać o siebie, to po ukończeniu 32-35 roku życia, coraz więcej zaczyna mieć problemy z nadwagą. Winne są temu przede wszystkim niepełnowartościowe posiłki i mała aktywność fizyczna. Nadwaga powoduje tez częstsze pojawianie się nadciśnienia tętniczego.  

Choroby, które najczęściej rozwijają się u pracowników IT nie są czymś niezwykłym ani nagłym. O ile w  wielu zawodach (np. narażonych na kontakt z chemikaliami), trudno całkowicie wyeliminować zagrożenie, o tyle w przypadku pracowników IT jest to możliwe. Niestety wymaga to ogromnej samodyscypliny w zakresie ergonomii stanowiska pracy, codziennego sposobu pracy (np. przerwy na rozluźniające lub izometryczne ćwiczenia karku), inwestycji w odpowiednie krzesło czy biurko czy wreszcie dbania o odpowiednią dietę i ruch. Degeneracja kręgosłupa, wzroku i hodowanie nadwagi trwa latami – niestety rehabilitacja i leczenie również. Dlatego każdy pracownik IT powinien dbać o obie już od pierwszego dnia pracy.