OK
Aktualności

Pracodawca, który cieszy się pozyskaniem pracownika IT nie cieszy się zbyt długo. Średnio, czas pracy pracownika T w jednej firmie to około 30 miesięcy – czyli zaledwie 2,5 roku. Po tym czasie zaczyna szukać nowej pracy. Dlaczego? 

Szybcy i skuteczni – tacy są Polscy programiści. Programują bez bugów (lub z ich niewielka ilością) i robią to szybko – co jak wiadomo przekłada się na koszty każdego projektu IT. Wyprzedzają ich tylko Chińczycy i Rosjanie. 

Mimo tego, że media nieustannie podkreślają to, jak ważna jest umiejętność programowania i jak bardzo otwiera to drzwi do kariery, Polacy zdają się nie dostrzegać tego, że jest to jedna z kompetencji przyszłości. Z badań przeprowadzonych przez sieć szkół programowania Codecool wynika, że Polacy bardziej niż programowanie cenią np. kompetencje związane z łatwym nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. 

Czy nie potrafiąc tudzież  nie mając talentu do programowania czy administrowania sieciami można w IT mieć dobrą pracę? Jakie zawody można wykonywać kiedy nie jest się orłem w programowaniu i wie się o tym niewiele lub praktycznie nic? Ścieżka IT stoi otworem również dla takich osób.

Programista na wakacjach powinien odpoczywać. Bez tech gadżetów jedna się nie obejdzie. Przedstawiamy pięć zdecydowanie niezbędnych. 

Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko programisty? Mimo tego, że wiele firm kusi programistów różnymi dodatkami do pracy i opisuje w ogłoszeniach świetne warunki pracy, to nie zawsze rzeczywistość wygląda tak różowo. Jeśli chcesz nie żałować swojej decyzji to warto poświęcić kilka minut na to, by dopytać kierownika o szczegóły oferty pracy. 

Dobry programista aktywnie poszukujący pracy jest jak Yeti – podobno tacy istnieją, ale żaden rekruter dawno takiego programisty nie spotkał. Z tego powodu, by zainteresować programistę ogłoszeniem o pracę, trzeba naprawdę solidnie się przyłożyć i zadbać o wszystkie elementy. Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu o pracę dla programisty? 

Branża IT należy do tych obszarów, w których najłatwiej o pracę zdalną. Pracujemy z domu nie tylko dla firm zlokalizowanych w tym samym mieście, ale nierzadko nawet poza krajem. Zdalna praca z domu to nie tylko wygoda, ale również spore oszczędności – sprawdź ile oszczędzasz pracując w domu, bez dojazdów do biura.

To, że programiści są na fali i poszukiwani są niemalże masowo, nie znaczy wcale, że do rozmowy kwalifikacyjnej nie trzeba się przygotowywać i że nie można jej „zawalić”. Choć pracodawcy liczą się z tym, że o pracownika trudno, potrzebują określonego zestawu umiejętności i zależy im na tym, by programista miał konkretne cechy by móc efektywnie współpracować w zespole. Jakie błędy popełniają programiści szukając pracy? 

Ci, którzy zdecydowali się  na rozwój kariery zawodowej w obszarze IT nie mogą narzekać. Pracy jest w bród, o programistów i administratorów z niektórymi specjalnościami rekruterzy walczą jak lwy, a pracownicy mogą przebierać w ofertach i dyktować warunki. Polscy programiści i administratorzy są też rozchwytywani na całym świecie.  Gdzie jest najwięcej pracy dla IT w Polsce? Jakie specjalności są najbardziej poszukiwane i w jakich obszarach biznesowych można pracować?

Deweloperzy, inżynierowie systemów, administratorzy – wszyscy mają siedzącą pracę nie zapewniającą dużej ilości ruchu. Do tego dochodzi stres, praca przy monitorze w klimatyzowanym pomieszczeniu, ciągły szum urządzeń. Na co chorują (i będą chorować) pracownicy IT? Jak sobie pomóc?

Czasy, kiedy pracowaliśmy w jednej firmie przez całe życie (lub choć jego połowę) dawno już minęły. Teraz zmienia się pracę, co kilka lat. W IT trendem jest zmiana pracodawcy co 2-3 lata (choć są ludzie związani z jedną firmą przez lata). Są też tacy, którzy zmieniają prace prawie co rok. Jak postrzegane są częste zmiany pracy  deweloperów i administratorów przez pracodawców?  

1
2