Dobry programista aktywnie poszukujący pracy jest jak Yeti – podobno tacy istnieją, ale żaden rekruter dawno takiego programisty nie spotkał. Z tego powodu, by zainteresować programistę ogłoszeniem o pracę, trzeba naprawdę solidnie się przyłożyć i zadbać o wszystkie elementy. Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu o pracę dla programisty?

Oferta pracy dla programisty

Czasy, kiedy ogłoszenie rekrutacyjne można było rozpocząć od wymagań wobec pracownika, w sektorze IT już minęły. Teraz zaczyna się od informacji na temat tego, co programista może zyskać zaczynając pracę w danej firmie. Aby zainteresować dobrego dewelopera należy podać:

Widełki wynagrodzenia – prawie 60% developerów od tego właśnie zaczyna czytanie oferty pracy. Mało tego, jeśli oferta nie zawiera wynagrodzenia to wielu programistów nie będzie kontynuować czytania oferty. Z drugiej strony, dla pracodawcy podanie widełek ogranicza zmarnowany czas na spotkania z osobami o wyższych oczekiwaniach finansowych.

Rodzaj projektu – dla programistów, poza technologią w jakiej będą pracować, ważne jest to, jakiego typu projekt będą realizować. Czy jest to projekt długoterminowy i zbiorowy – przy którym od dawna pracuje wiele osób czy może seria krótszych aplikacji? Czy to projekt autorski czy może wykonywanie poprawek? Czy wymagany jest refaktoring kodu czy tez programista będzie pracował tworząc kod od nowa? Warto podać takie informacje przy okazji pokazując plusy projektu – wyzwania, możliwości rozwoju. Branża dla jakiej powstaje projekt nie jest aż tak ważna (z reguły), ale są programiści, którzy cenią sobie np. pracę w obszarze bankowości czy systemów HR.  Dla wielu programistów ważne jest też to, do czego będzie służyło oprogramowanie. Część wybiera prace tylko przy projektach, które pomagają innym, są ważne, dają jakąś jakościową zmianę.

Możliwości rozwoju – dla wielu programistów ważne jest to, w jakim środowisku będą pracować, jak liczny będzie zespół, czy będą w nim osoby od których mogą się uczyć (bądź osoby, które będą mogli uczyć), na ile dostępne będą dla nich szkolenia (warto tu podać konkrety – jak np. budżet szkoleniowy bądź przykłady certyfikatów jakie można zdobywać).

Warunki pracy – dobrego dewelopera nie przekona darmowa pizza czy karnet na siłownię – zarabiają tyle, ze stać ich na to, by taki wydatek ponieść samemu. To co jest ważne to możliwość pracy zdalnej, sprzęt na jakim będą pracować, dodatkowy płatny urlop, dostęp do różnych dodatków (np. możliwość korzystania z płatnych aplikacji wykorzystywanych w biurze). Nierzadko ważne jest też to, jak wygląda biuro – czy jest wygodne, w dobrej okolicy, z dobrym dojazdem.

Oczekiwania względem programisty

Pominąć ich całkiem nie można, ale najlepiej przedstawić je opisowo – poprzez projekt programista rozumie, co będzie robił i w związku z tym, jakie kompetencje będą mu potrzebne. Warto podać nie tylko technologie, ale również frameworki, biblioteki i środowiska oraz metodykę w jakiej prowadzony jest projekt. Warto tez pamiętać o tym, że każdy dobry programista dba o swoje portfolio i potrafi przedstawić swoje najważniejsze projekty – warto tego w ogłoszeniu wymagać.

Dodaj komentarz