Branża IT należy do tych obszarów, w których najłatwiej o pracę zdalną. Pracujemy z domu nie tylko dla firm zlokalizowanych w tym samym mieście, ale nierzadko nawet poza krajem. Zdalna praca z domu to nie tylko wygoda, ale również spore oszczędności – sprawdź ile oszczędzasz pracując w domu, bez dojazdów do biura.

 

Dojazd do pracy

D biura trzeba dojechać. A do tego potrzebny jest bilet miesięczny na autobus bądź paliwo do samochodu. W najbardziej ekonomicznej opcji to koszt około 60 zł miesięcznie (bilet miesięczny na jedną linię). W przypadku samochodu to już nieco wyższe koszty, bo poza benzyną doliczyć trzeba amortyzacje. Rocznie, oszczędność na dojazdach to jakieś 720 – 1500 zł.

Czas dojazdu do pracy

Aby do pracy dojechać trzeba poświęcić na to czas. Z analiz  przeprowadzonych przez serwis pracy Praca.pl wynika, że średnio dojeżdżamy do pracy około 20 minut w jedną stronę. Czyli marnujemy w ten sposób 40 minut dziennie. Tygodniowo – 200, czyli ponad dwie godziny. Zakładając, że nasz czas wart jest minimum 50 zł netto za godzinę (jak na IT to nawet nie nazbyt wygórowana stawka), oszczędzamy 100 zł dziennie – 25.000 zł rocznie. Oczywiście nie są to pieniądze, które odczujemy w portfelu, ale czas to jedyna rzecz, której tak naprawdę nie możesz kupić (ale za to za wszystko płacisz właśnie nim).

Lunch

Przez cały dzień intensywnej pracy musisz w coś zjeść. W biurze najczęściej sprowadza się to do zamawiania gotowego lunchu. Koszt takiej przyjemności, to w zależności od miejsca pracy – 10 – 15 zł. Mnożąc to przez 5 dni w tygodniu, wydajesz średnio na jedzenie w pracy jakieś 60 zł. Oczywiście będąc w domu tez musisz jeść, ale jeśli przyrządzisz posiłek sam, to spokojnie zamkniesz się w połowie tej kwoty.  Niestety minusem i stratą jest konieczność samodzielnego zakupu kawy. A jeśli to twoje podstawowe paliwo w pracy, to „dopłacasz” do pracy jakieś 1000 zł rocznie (50 tygodniu x 20 zł kawa + mleko).

Strój do pracy

W domu raczej nie pracujesz w garniturze i wypastowanych butach. Osoby pracujące zdalnie najczęściej ubierają się luźno, casualowo i wygodnie. I choć łatwo pracując w domu zamienić się w siedzącego w wyciągnięty dresie developera, to mimo wszystko aż tak wielu koszul jak w przypadku chodzenia do biura – nie potrzebujesz. Oszczędność może nie wielka, ale zawsze to kilkadziesiąt złotych rocznie.

Oprogramowanie

Praca z domu oznacza najczęściej korzystanie z firmowego sprzętu (bądź amortyzację własnego sprzętu przez firmę). Nie potrzebujesz zatem dwóch laptopów, dwóch systemów operacyjnych, dwóch zestawów oprogramowania. W domu masz dostęp do tego samego – do czego masz dostęp w pracy (w tym środowisk developerskich).

Praca zdalna ma wiele plusów – a dodatkowe oszczędności warto wkalkulować prowadząc negocjacje z potencjalnym pracodawcą.

Dodaj komentarz