Czy nie potrafiąc tudzież  nie mając talentu do programowania czy administrowania sieciami można w IT mieć dobrą pracę? Jakie zawody można wykonywać kiedy nie jest się orłem w programowaniu i wie się o tym niewiele lub praktycznie nic? Ścieżka IT stoi otworem również dla takich osób.

 

Jak pracować w IT i nie programować?

Możliwości jest kilka – oczywiście, zawsze przyda się umysł ścisły i umiejętność rozumienia specyfiki tworzenia oprogramowania czy z grubsza tego, jak działają serwery. Jeśli jednak chcesz pracować w IT a wiesz, że kodować się nie nauczysz lub chcesz po prostu od czegoś zacząć, to masz szanse – oto kilka zawodów, w których znajomość programowania nie jest konieczna.

Project manager / koordynator projektów

Odpowiedzialny za przeprowadzenie realizacji projektu – np. przygotowania aplikacji. Musi wiedzieć na czym polega tworzenie oprogramowania, ale nie musi umieć go pisać. Wystarczy, że wie jak zarządzać ludźmi i jak rozliczać projekt – zarówno w zakresie czasu jak i budżetu. Ogarnia wiele spraw na raz, łagodzi konflikty, podejmuje decyzje.

Wdrożeniowiec

Osoba odpowiedzialna za wdrożenia programów i systemów w firmach. Najczęściej pracuje po stronie firmy softwarowej i jego zadaniem jest tłumaczenie tego co chce klient na język, który programiści i projektanci systemów mogą przekuć w projekt (i vice versa). Musi rozumieć działanie systemu oraz mieć umiejętność słuchania klienta. Niekiedy przydają się też umiejętności w zakresie edukacji.

Analityk danych biznesowych

Słynne Big Data tyle że nie od strony programowania aplikacji do obliczeń a tworzenia schematów i modeli do nich. Musi mieć analityczny umysł i często niezbędna jest znajomość obsługi specjalistycznych programów. Kodować jednak umieć nie trzeba.

Wsparcie help desk

Firma, która wdraża dany system może mieć problem z jego obsługą. Dlatego potrzebny jest specjalista, który potrafi odpowiedzieć na trudne pytania i wyjaśnić użytkownikowi wątpliwości związane z użytkowaniem danego oprogramowania.

Account Manager IT

Osoba odpowiedzialna za sprzedaż rozwiązań IT – aplikacji i oprogramowania. Musi mieć przede wszystkim umiejętności sprzedażowe. W zakresie IT przydaje się wiedza o technologiach, możliwościach ich wykorzystania, teoria języków programowania, baz danych, systemów zarządzania projektami.

Dodaj komentarz