Ci, którzy zdecydowali się  na rozwój kariery zawodowej w obszarze IT nie mogą narzekać. Pracy jest w bród, o programistów i administratorów z niektórymi specjalnościami rekruterzy walczą jak lwy, a pracownicy mogą przebierać w ofertach i dyktować warunki. Polscy programiści i administratorzy są też rozchwytywani na całym świecie.  Gdzie jest najwięcej pracy dla IT w Polsce? Jakie specjalności są najbardziej poszukiwane i w jakich obszarach biznesowych można pracować?

 

Gdzie jest praca? I za ile?

W samej Europie do 2020 roku ma istnieć milion miejsc pracy w IT, na które nie będzie pracowników. W Polsce niedobór pracowników IT widać w wielu miastach – szczególnie tych, których ukochały sobie firmy technologicznie – Wrocławiu, Krakowie, Warszawie. To również w tych miastach, stawki wynagrodzeń są najwyższe. Z analiz wynagrodzeń wynika, że doświadczony specjalista IT we Wrocławiu zarobi ponad 6 300 zł brutto, w Warszawie i 150 zł mniej a w Krakowie 5700 zł brutto. Oczywiście, to średnia a zarobki zależą od specjalizacji, firmy i tego, przy czym się pracuje.

Specjalista IT wybiera – Big Data, ERP, bezpieczeństwo?

Błędem jest myśleć, że dla pracownika IT nie jest ważne to, przy czym pracuje. Wprawdzie z punktu widzenia tworzenia oprogramowania czy zabezpieczeń serwerowych, ważne jest to jakie np. obciążenie generują użytkownicy oprogramowania a nie to, czy ten soft służy księgowości czy analizie stanu magazynowego, ale mimo tego dla wielu pracowników ma znaczenie to, czy pracują przy tworzeniu programu na użytek wewnętrzny firmy, w sektorze bankowości czyn np. przy tworzeniu oprogramowania wykorzystywanego w medycynie. W jakich branżach jest najwięcej pracy?

  •          Oprogramowanie typu ERP – nadal potrzeba specjalistów, bo potrzeby przedsiębiorstw nieustannie się zmieniają i rozwijają.  A na to, że program z którego korzystają firmy do zarządzania procesami musi stale się rozwijać wpływ mają też coraz to nowsze urządzenia, systemy a także zmiany w zewnętrznych programach, z którymi system ERP się integruje.
  •          Bezpieczeństwo danych – wzrost ilości transakcji online, sektora bankowości czy przesyłu danych osobowych powoduje, że konieczne jest zabezpieczenie zasobów. Specjaliści od bezpieczeństwa IT to osoby, które w najbliższych latach będą najbardziej poszukiwanymi specjalistami.
  •          Big Data – boom, który rozpoczął się kilka lat temu nie słabnie. Wprost przeciwnie. Potrzeba tu programistów i inżynierów oprogramowania z analitycznym zacięciem.

Z innych obszarów, w których jest najwięcej ofert pracy warto wymienić: gry komputerowe, finanse, usługi chmurowe.

Dodaj komentarz