Nowe technologie = nowe możliwości

praca przy nowych technologiach

Nowe technologie = nowe możliwości

Zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie. Wiele firm poszukuje doświadczonych osób, którym są w stanie zaoferować bardzo dobre wynagrodzenie. W związku z tym, że prognozy dla branży IT wydają się obiecujące, sporo ludzi decyduje się na przekwalifikowanie.

Czy zatem rynek pracy w końcu nasyci się specjalistami z tego sektora? Prawdopodobnie kiedyś dojdzie do takiej sytuacji, jednak raczej nie nastąpi to w ciągu kilkunastu następnych lat. Obecnie można zaobserwować automatyzację procesów w wielu branżach. Wiąże się to niestety z zanikiem niektórych zawodów, ponieważ pracownicy będą powoli zastępowani przez maszyny. Z drugiej jednak strony postępujący rozwój technologiczny wpływa na potrzebę programowania i pisania kodów, co daje duże możliwości specjalistom IT.

Jeżeli zatem jesteśmy w momencie wyboru zawodu bądź podjęliśmy decyzję o przekwalifikowaniu się, to warto zastanowić się nad profesją programisty. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego. Kluczowe są bowiem umiejętność analitycznego myślenia oraz rozległa wiedza matematyczna. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że zdobycie odpowiednich kwalifikacji może odbywać się za pomocą np. kursów online. Pracodawcy najczęściej zwracają uwagę na doświadczenie oraz kreatywność.

Programista – zawód przyszłości

Programiści najczęściej specjalizują się w pisaniu kodu w konkretnym języku. Obecnie najpopularniejszym jest Java. Stosuje się go między innymi w systemach bankowych, administracyjnych czy rządowych. Jest to język, który cały czas się rozwija, nowe wersje pojawiają się mniej więcej co pół roku. Z tego względu developerzy muszą się cały czas doszkalać. Inaczej przestaną być atrakcyjni na rynku pracy. Istotna jest także umiejętność tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania bazami danych. Pracując w tym obszarze, należy znać język SQL.

Kolejnym językiem jest Java Script. Dzięki niemu można wzbogacić strony internetowe o dodatkowe funkcje. Specjaliści Java Script także nie muszą martwić się o brak zatrudnienia. Wiąże się to ze znacznym wzrostem liczby sklepów e-commerce oraz powstawaniem nowych aplikacji. Dzięki temu rynek pracy cały czas potrzebuje osób, które znają Java Script.

Warto jednak zaznaczyć, że aby pozostać konkurencyjnym, trzeba dbać o swój rozwój. Inaczej zostaniemy daleko w tyle i nie będziemy mogli liczyć na dobrą posadę w zagranicznej firmie przy ciekawych projektach.

Dodaj komentarz