Praca programisty

praca programisty

Praca programisty

Branża IT rozwija się bardzo szybko. Dlatego cały czas rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych programistów (zwanych także developerami). Ofert pracy związanych z tym stanowiskiem jest zatem całkiem sporo. Warto zaznaczyć, że nie jest to zajęcie dla każdego, ponieważ liczy się tutaj przede wszystkim umiejętność analitycznego myślenia.

Do głównych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należą: pisanie kodu, a także naprawianie błędów, które się w nim pojawiły. Trudno jednoznacznie opisać zakres zadań programistów, ponieważ jest to branża rozwijająca się praktycznie z prędkością światła. Warto natomiast zaznaczyć, że developerzy to osoby dokładne, lubiące rozwiązywanie łamigłówek, które cały czas rozwijają swoje umiejętności. Poszerzanie wiedzy i znajomość najnowszych rozwiązań technologicznych są kluczowe. Inaczej nie można liczyć na dobrze płatną i ciekawą pracę.

Języki programowania

Developerzy do tworzenia skryptów używają specjalnych języków programowania. Są to zbiory zasad, które określają, kiedy ciąg symboli tworzy program. Brzmi to dość zawile, jednak doświadczony developer, zasiadając do pracy, dobrze wie, jak poprawnie napisać program lub rozwinąć jego możliwości. Pisanie skryptów polega między innymi na wykorzystywaniu algorytmów, dlatego bardzo ważna jest rozległa wiedza z zakresu matematyki. Istnieje wiele języków, którymi posługują się developerzy. Wyróżnia się między innymi:

  • programistów php,
  • programistów java,
  • programistów c++.

Ile zarabia programista?

Developerzy cały czas są poszukiwani. Zarobki programisty zależeć będą między innymi od posiadanej praktyki, jednak już na początku można liczyć na około 4000 zł netto. Najwyższe pensje oferowane są w województwie mazowieckim, a konkretnie w Warszawie – prawie 5000 zł netto.   Zdobywanie doświadczenia jest bardzo istotne w tym zawodzie. W większości firm właśnie ten aspekt jest ważniejszy niż np. wykształcenie. Wielu programistów bez studiów znajdzie ciekawą i bardzo dobrze płatną posadę. Pisania kodu można bowiem nauczyć się samodzielnie dzięki licznym pomocom, jakie są zamieszczane w sieci. Dodatkowym atutem tej profesji jest możliwość pracy zdalnej. Osoby, które mogą pochwalić się ciekawym doświadczeniem, mają szansę na znacznie wyższe zarobki oraz liczne benefity. W ten sposób przedsiębiorstwa starają się przyciągnąć najlepszych specjalistów.

Dodaj komentarz