Jak zostać programistą?

jak zostać programistą

Jak zostać programistą?

Uwielbiasz rozwiązywać łamigłówki, a może już od jakiegoś czasu masz w głowie pomysł na oprogramowanie, które zrewolucjonizuje świat? Jeżeli marzysz o pracy programisty, to warto rozpocząć kształcenie wcześnie, aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Do  nauki można się zabrać w domu, korzystając z wielu kursów i tutoriali, jakie są zamieszczone w Internecie.

Nauka programowania – gdzie, jak, za ile

Istnieje kilka opcji, które pozwolą nam na podjęcie pracy w zawodzie programisty (developera). W wielu firmach wyższe wykształcenie informatyczne jest bardzo ważne, dlatego część osób decyduje się na rozpoczęcie studiów na uczelniach prywatnych bądź państwowych. Studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku i kończą się obroną pracy inżynierskiej. Kolejny etap to studia magisterskie.

Obecnie praktycznie każdy uniwersytet ma w swojej ofercie studia informatyczne zarówno dzienne, jak i zaoczne. Państwowe uczelnie oraz politechniki nie pobierają opłat za naukę w trybie stacjonarnym, natomiast za kursy wieczorowe bądź zaoczne trzeba zapłacić. Ceny są ustalane indywidualnie przez każdą jednostkę, dlatego różnią się między sobą.

Kursy programowania

Drugą możliwością jest samodzielna nauka oprogramowania. W tym wypadku warto skorzystać z kursów online, których jest bardzo dużo. Istotne są także solidne podstawy matematyki. Bez tego napisanie kodu może sprawiać nam dużą trudność. Developerzy posługują się różnymi językami programowania. Przygodę z programowaniem można zatem rozpocząć od kursu programowania Java bądź C++.

Bardzo ciekawą opcją na podszkolenie swoich umiejętności w pisaniu kodów jest bootcamp. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza trening na świeżym powietrzu. Obecnie coraz częściej organizowane są bootcampy z programowania. Polega to na bardzo intensywnym szkoleniu pod opieką trenera. Takie kursy najczęściej odbywają się online (nic nie stoi na przeszkodzie, aby faktycznie wziąć laptopa do parku, aby tradycji stało się zadość). Jego zadaniem jest sprawdzanie wykonanych zadań oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów.  By wziąć w nich udział nie jest wymagane doświadczenie. Zawsze warto sprawdzić, na czym skupia się dany bootcamp. Mogą one bowiem dotyczyć różnych kwestii, od tworzenia stron, testowania aplikacji po pisanie kodu w wybranym języku.

Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w tej dziedzinie i potrzebują pierwszych wskazówek. Najczęściej takie szkolenie trwa kilka miesięcy. Trzeba także przygotować się na szybkie i intensywne przyswajanie wiedzy. Udział w bootcampach jest dobrym pomysłem także dla osób, chcących się przekwalifikować i potrzebujących dużej dawki wiedzy, która pomoże im rozwinąć skrzydła w tej branży.

Dodaj komentarz