Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko programisty? Mimo tego, że wiele firm kusi programistów różnymi dodatkami do pracy i opisuje w ogłoszeniach świetne warunki pracy, to nie zawsze rzeczywistość wygląda tak różowo. Jeśli chcesz nie żałować swojej decyzji to warto poświęcić kilka minut na to, by dopytać kierownika o szczegóły oferty pracy.

Czy jesteście elastyczni godzinowo?

Czy prace musisz zaczynać o punkt 9.00 czy też może jesteś w stanie zarządzać swoim czasem? Większa elastyczność to mniej stresu związanego z tym, że się spóźnisz czy zaspałeś. To również łatwiejsza organizacja pracy własnej. Poza tym elastyczność firmy na rozpoczęcie pracy jest tez swojego rodzaju testem na elastyczność całej struktury. Firmy sztywne, zamknięte, rzadziej pozwalają na elastyczność rozpoczynania pracy.

Czy są szanse na pracę zdalną (nawet w niepełnym wymiarze)?

Coraz więcej firm daje programistom możliwość pracy z domu. To spora oszczędność – zarówno w kontekście czasu jak i kosztów pracy. Mało tego – opcja pracy zdalnej pozwala też podróżować. Jeśli podejmiesz pracę, która na 100% nie pozwala nigdy pracować zdalnie, możesz tego w przyszłości żałować – warto zatem poznać stanowisko pracodawcy i warunki jakie w tym zakresie oferuje.

Jak na ma się xbox do czasu pracy?

Wiele firm oferuje różne „rozrywki” swoim pracownikom konsole, piłkarzyki, siłownie. Niektóre traktują to jako opcję dodatkowej rozrywki, przerywnika w pracy i możliwości odświeżenia umysłu (tak dzieje się tam, gdzie programista pracuje zadaniowo). Inne oczekują, ze czas, jaki programista spędzi na graniu z kumplami w piłkarzyki, zostanie odrobiony zostaniem w pracy dłużej (tak dzieje się tam, gdzie programista pracuje rozliczany tylko czasowo). Zastanów się, czy te piłkarzyki naprawdę są tak atrakcyjne jeśli musisz przez nie siedzieć w pracy 10 godzin zamiast 8?

Premia – od czego jest uzależniona?

Czy przewidziano premie? A za co? Czy są to sztywne reguły czy „widzimisię” menedżera? Co trzeba zrobić by otrzymać premię? Czy jest uzależniona tylko od twojej pracy czy również od pracy zespołu?

Budżet szkoleniowy

Każda firma podkreśla, że ma przestrzeń na edukację – ale jak to wygląda w praktyce? Czy jeśli będziesz chciał zrobić certyfikat Red Hat będziesz musiał podpisać lojalkę? Na jakie szkolenie możesz pójść a na jakie już cię „nie wyślą”? Ile szkoleń w ciągu roku możesz zrobić i od czego jest to uzależnione? Czy firma sponsoruje wyjazd na konferencje a jeśli tak, to na co jeżdżą programiści – warto o to wszystko dopytać zanim się rozczarujesz.

 

Dodaj komentarz